GP Emilia-Romagna 2024: Νικητής ο Verstappen

Σχετικά άρθρα

Ο Max Verstappen ήταν κυρίαρχος στο Autodromo Enzo e Dino Ferrari στην Imola και επέστρεψε στις νίκες στο Grand Prix Emilia-Romagna, με τον Ολλανδό να αφήνει πίσω του τον Lando Norris.

Ο οδηγός της McLaren πίεσε στους τελευταίους γύρους του αγώνα για να “κλέψει” τη νίκη από τον Ολλανδό, αλλά δεν κατάφερε να τον προσπεράσει, παρά μόνο να τερματίσει μόλις 0,725 δευτερόλεπτα πίσω του. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Charles Leclerc, με τη Ferrari να μην είχε το ρυθμό να απειλήσει για την πρώτη θέση.

Ο Verstappen απέκτησε σταθερό προβάδισμα στα πρώτα στάδια του αγώνα μετά από μια καλή εκκίνηση από την pole position, με τον οδηγό της Red Bull να διατηρεί ήρεμος το προβάδισμα έως ότου η McLaren του Norris άρχισε να κλείνει τη διαφορά από τη 2η θέση, καθώς ο αγώνας έφτανε στα τελευταία του στάδια.

Παρόλο που προσπάθησε να μείνει κοντά στον Norris κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Charles Leclerc έπρεπε να συμβιβαστεί με την τελευταία θέση στο βάθρο μπροστά στους οπαδούς της Ferrari, ενώ ο Oscar Piastri τερμάτισε στην 4η θέση.

Ο Carlos Sainz πήρε τους βαθμούς της πέμπτης θέσης, τερματίζοντας μπροστά από τον Lewis Hamilton, ο οποίος είχε ένα μοναχικό αγώνα κατακτώντας την έκτη θέση. Τον Βρετανό πολυπρωταθλητή ακολούθησε ο teammate του George Russell στην έβδομη θέση.

Ο Sergio Perez τερμάτισε στην 8η θέση μετά τις χθεσινές δύσκολες κατατακτήριες, καθώς εκκίνησε από την 11η θέση, με τον Lance Stroll να παίρνει τους μοναδικούς βαθμούς της Aston Martin με την ένατη του θέση. Ο Yuki Tsunoda ολοκλήρωσε το top 10.

Οδηγός του αγώνα

Φρέσκος από την παρθενική του νίκη την τελευταία φορά στο Μαϊάμι, ο Lando Norris προσπάθησε να επαναλάβει τον προηγούμενο θρίαμβο του στην Ίμολα, ωθώντας τον παγκόσμιο πρωταθλητή Max Verstappen να οδηγήσει υπό πίεση μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας, καθώς ο οδηγός της McLaren έχασε τη νίκη για μόλις επτά δέκατα του δευτερολέπτου.

Ο Βρετανός οδηγός της McLaren κέρδισε το κοινό και τον ανέδειξε ως τον οδηγό της ημέρας για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, συγκεντρώνοντας το 31,4% των ψήφων των θεατών. Ακολούθησαν οι Charles Leclerc (11,3%), Oscar Piastri (9%), 0 Max Verstappen (8,6%), και ο Yuki Tsunoda (6,5%).

Ταχύτερος γύρος

Τον ταχύτερο γύρο του αγώνα τον σημείωσε ο George Russell στον 54ο γύρο του αγώνα, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1:18.589, παίρνοντας τον επιπλέον βαθμό. Ακολούθησαν οι Fernando Alonso με 1:19.004, Sergio Perez με 1:19.686, Oscar Piastri με 1:19.907 και Charles Leclerc με 1:19.935.

Επόμενος αγώνας

Ο επόμενος σταθμός στο ημερολόγιο της F1 του 2024 θα είναι το Μόντε Κάρλο, με το Grand Prix του Μονακό να ακολουθεί το ακριβώς επόμενο Σαββατοκύριακο, στις 24-26 Μαΐου.