GP Αυστρίας 2024: Νικητής ο Russell, μετά την κοκορομαχία των Verstappen/Norris

Ο George Russell ήταν ο μεγάλος νικητής του Αυστριακού Grand Prix, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την μάχη και την επαφή των Max Verstappen και Lando Norris στον 64ο γύρο. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Oscar Piastri, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Carlos Sainz.

H επαφή μεταξύ του Ολλανδού και του Βρετανού οδηγού της McLaren, ο οποίος των κυνηγούσε για σχεδόν 20 γύρους, είχε σαν αποτέλεσμα να σκάσουν τα λάστιχα και στα δύο μονοθέσια, αλλά αυτό του Norris προκάλεσε μεγαλύτερες ζημιές στο δικό του με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει. O Verstappen μετά την αλλαγή των ελαστικών του, συνέχισε κανονικά τον αγώνα, αλλά οι αγωνοδίκες έκριναν ότι η κίνηση ήταν έννομη και δέχτηκε ποινή 10 δευτ.

Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων, ο Verstappen ξεκίνησε δυνατά από την pole position και κατάφερε να κρατήσει την πρώτη θέση για μεγάλο μέρος του αγώνα. Ωστόσο, στη δεύτερη του στάση για αλλαγή των ελαστικών στον 52ο γύρο από τους 71, οι μηχανικοί της Red Bull έκαναν -παραδόξως- ένα μέτριο pit stop, εξαιτίας ενός προβλήματος στο πίσω αριστερό ελαστικό.

Με την επανείσοδο τους στην πίστα, η διαφορά με το Norris -ο οποίος μπήκε ταυτόχρονα με το Verstappen για αλλαγή- είχε πέσει στα 3 δευτ., από τα 7 δευτ. που ήταν πριν την είσοδο τους στα pits, κάτι που έφερε μια συναρπαστική μονομαχία για τη νίκη. Αυτή, όμως, εκτυλίχθηκε σε δράμα, εξαιτίας των κινήσεων του Verstappen κατά την άμυνα του προς τον Norris, καθώς ο τελευταίος έκανε περισσότερες από μία προσπάθειες για να αρπάξει την 1η θέση.

Αυτή επέτρεψε στον Russell -ο οποίος ήταν για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στην τρίτη θέση- να πάρει την πρωτοπορία και να δει πρώτος την καρό σημαία. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του Βρετανού, μετά το GP στη Βραζιλία το 2022, και η πρώτη της Mercedes από τότε.

Σε κάτι που μπορεί να ήταν μια μικρή παρηγοριά για τη McLaren, ο Oscar Piastri πήρε τους πολύτιμους βαθμούς της 2η θέσης μπροστά από την πρώτη Ferrari του Carlos Sainz στην τρίτη θέση, καθώς ο αγώνας του teammate του -Charles Leclerc- επηρεάστηκε σημαντικά από την επαφή του με τον Αυστραλό της McLaren στον 1ο γύρο.

Ο Lewis Hamilton τερμάτισε στην τέταρτη θέση, ενώ ο Verstappen πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην πέμπτη, μια θέση που κράτησε παρά το γεγονός ότι του επιβλήθηκε ποινή 10 δευτερολέπτων για το περιστατικό με τον Norris. O Hamilton τιμωρήθηκε με ποινή 5 δευτερολέπτων επειδή πάτησε την γραμμή στο pitlane.

Ο αγώνας στην Αυστρία ήταν εξαιρετικός για την ομάδα της Haas, καθώς οι Nico Hulkenberg και Kevin Magnussen τερμάτισαν στην 6η και 8η θέση αντίστοιχα, με την Red Bull του Sergio Perez να βρίσκεται ανάμεσά τους στην έβδομη θέση. Ο Daniel Ricciardo πρόσθεσε δύο βαθμούς στην RB από την ένατη θέση, ενώ η Alpine του Pierre Gasly ολοκλήρωσε το top-10.

Ήταν μια γεμάτη γεγονότα μέρα για τον Charles Leclerc, ο οποίος επανήλθε μετά από το περιστατικό στον πρώτο γύρο, τερματίζοντας στην 11η θέση μέσω τεσσάρων pit stop. Ο Lance Stroll ήταν ο κορυφαίος οδηγός της Aston Martin με την 13η θέση του, σε μια ακόμα δύσκολη μέρα για την ομάδα, μπροστά από τον Yuki Tsunoda και τη Williams του Alex Albon.

Οδηγός του αγώνα

Ο αγώνας του Lando Norris μπορεί να εγκατέλειψε τον αγώνα αλλά κρίθηκε από το κοινό ως ο οδηγός του αγώνα, συγκεντρώνοντας το 24,6% των ψήφων, για να ακολουθήσει ο Max Verstappen με το 16,4% των ψήφων, ο Oscar Piastri με 10,7%, ο Charles Leclerc με το 8,2%, και ο νικητής George Russell με 6,7%.

Ταχύτερος γύρος

Τον ταχύτερο γύρο της ημέρας τον σημείωσε ο Fernando Alonso στον προτελευταίο γύρο με 1:07.694, αλλά δεν πήρε τον επιπλέον βαθμό, καθώς τερμάτισε εκτός της βαθμολογούμενης 10άδας.

Ακολούθησαν οι Max Verstappen με 1:07.719, ο Lando Norris με 1:08.016, και ο Oscar Piastri με 1:08.697, και ο νικητής George Russell με 1:09.164. Ο Alonso τιμωρήθηκε με ποινή 10 δευτερολέπτων επειδή χτύπησε τον Zhou Guanyu στη 3η στροφή της πίστας.

Επόμενος αγώνας

Μετά το GP Ισπανίας και Αυστρίας, η Formula 1 μεταφέρεται -και πάλι χωρίς διακοπή- στη Μεγάλη Βρετανία για το Grand Prix στην πίστα του Silverstone, με τον αγώνα να έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί στις 5 με 7 Ιουλίου.